top of page
  • Yazarın fotoğrafıAbdulkadir Koçer

Migren ve Diğer Baş Ağrıları

Güncelleme tarihi: 16 Ara 2019

Kuru İğne (IMS) ile Migren Tedavisi

Düzenli kullanılmasına rağmen ilaç tedavisine yanıt vermeyen migren hastalarında ilaç dışı tedavi seçenekleri değerlendirilmelidir.

Kuru İğne tedavisi bu hastalarda kolay ulaşılabilir, uygulanabilir, ucuz ve oldukça etkili bir tedavidir.

Kuru iğne migren hastaları için tetik noktaları olduğuna inanılan kaslara batırılarak yapılır. İlk üç seans sonunda hastada ciddi rahatlamalar gözlenir.

Gerek ucuz (Botox’a kıyasla) gerekse etkili bir tedavi yöntemi olmasından dolayı migren tedavisinde hastalarımıza bu metodu öneriyoruz.

Nöral Terapi (Sinir Bloğu) ile Migren Tedavisi

Sinir bloğu dediğimiz tedavide başın arka kısmında bulunan ve hissetmeyi sağlayan sinirler lokal anestezi ile bloke edilir.

Nöral tedavi ayda bir seanslar şeklinde uygulanır. 3 seans sonunda etkili sonuçların alındığı gözlenecektir. Eğer seanslar sonunda rahatlama olmazsa diğer tedavi seçenekleri gözden geçirilmelidir.


Baş Ağrısı Tanımı

Baş ve boyun bölgesindeki ağrılar, ağrıya duyarlı yapılar tarafından talamus isimli ağrının algılanacağı merkeze ve beyin kabuğuna ulaştırılır.

Migren ismi verilen ve insanların günlük yaşantılarını aksatan başağrısında  organik (beyinde sürekli bir değişklik ifade eden) olmaktan ziyade işlevsel bir problem mevcuttur.

Hemen herkes, hayatı boyunca değişik zamanlarda başağrıları yaşamakla birlikte migren, baş ağrısının ötesinde bir durumdur. Migren binlerce yıldan beri bilinmektedir.

Toplumlar arasında görülme sıklığı farklılık göstermekle birlikte; migren, toplumun tahminen %20’lik kısmını tüm yaşamı boyunca etkilemektedir.


1 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page